مشخصات فردی و زندگینامه
نام:قاسم
نام خانوادگی:ترخان
پست الکترونیک:tarkhan82@yahoo.com
آدرس وب سایت:http://www.tarkhan.ir
نخصص ها:کلام ، فلسفه ، اخلاق و عرفان

زندگی نامه

ایشان در سال 1346 ش در روستایی از توابع نوشهر استان مازندران به نام بن جی کول، دیده به جهان گشود و بعد از طی دوره راهنمایی در سال 1360 وارد حوزه علمیّه شهرستان نور گردید و همزمان به دروس دبیرستان هم پرداخت و تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته الهیات با گرایش فلسفه و کلام ادامه تحصیل داد و با درجه عالی از دانشگاه قم فارغ التحصیل گردید.  ورود  به حوزه و اشتغال به کار علمی مانع از فعّالیّتهای وی در عرصه انقلاب اسلامی و جنگ نگردید. طولی نکشید که به حوزه علمیّه قم وارد شد و از آن زمان تاکنون که 23 سال به طول انجامید، خوشه چین خرمن بزرگان بوده است و از اساتید و آیات عظام همچون : وجدانی فخر، پایانی، استادی، طاهری خرم آبادی، وحید خراسانی، فاضل لنکرانی، شیخ جواد تبریزی، گرامی، جوادی آملی، حسن زاده آملی، صالحی مازندرانی، مصباح یزدی، فیاضی و ... بهره های فراوانی برد. فقه، اصول، تفسیر، کلام، فلسفه، عرفان و زبان انگلیسی از جمله موضوعات و گرایشاتی بود که به صورت تخصصی در حوزه علمیّه قم به آن پرداخته شد و محصول این تلاش 25 ساله در حوزه و دانشگاه، ارائه مقالات متعددی است که در مجلات، کنگره ها و سایتهای اینترنتی ارائه شده است و تعداد زیادی هم از آنان در آینده عرضه خواهد شد.

تحصیلات حوزوی :

سال ورود به حوزه : 1360 / محل تحصیل: نور ، نوشهر ، قم / شماره پرونده : 8259 / سال شروع به درس خارج: 1369 / مدرک تحصیلات حوزوی : سطح4  

در سال 1360  وارد حوزه علمیه شهرستان نور گردیم و بعد از دو سال به حوزه علمیه قم آمدم و خوشه چین خرمن بزرگان حوزه شدم، اساتیدی همچون:

 1. وجدانی فخر / فقه / لمعه
 2. پایانی / فقه / مکاسب
 3. طاهری خرم آبادی / اصول / رسائل
 4. طاهری خرم آبادی / فقه /  مکاسب   
 5. استادی / اصول / کفایه
 6. مکارم / اصول و فقه / خارج
 7. صالحی مازندرانی / اصول/ خارج
 8. فاضل لنکرانی /  فقه / خارج
 9. آقا شیخ جواد تبریزی / فقه / خارج
 10. وحید خراسانی / فقه / خارج
 11. محمد علی گرامی / اصول و فقه / خارج
 12. فیاضی / فلسفه / بدایه
 13. مصباح یزدی / فلسفه / نهایه
 14. صالحی مازندرانی / فلسفه و کلام
 15. احمد بهشتی / فلسفه و کلام/ اشارات، شواهد الربوبیه، مبدء و معاد، تجرید، شرح مواقف، ...
 16. جوادی آملی / تفسیر، فلسفه و عرفان / اسفار و تمهید القواعد و ..
 17. حسن زاده آملی / فلسفه و عرفان / اسفار و تمهید القواعد و ...

علاوه بر فقه ، اصول ، تفسیر ، کلام ، فلسفه و عرفان، در زبان انگلیسی نیز به صورت تخصصی کار کردم. و همزمان با دروس حوزه در رشته الاهیات با گرایش فلسفه و کلام با درجه عالی از دانشگاه قم، کارشناسی ارشد را گرفتم.

محصول فعالیت علمی این سالها، تألیف کتب و ارائه مقالات متعددی است که به چاپ رسیده یا در کنگره ها و سایتهای اینترنتی ارائه شده است.

برخی از این آثار به شرح زیر است:

الف. کتاب ها:

 1. با گامهای سبز انتظار (کار گروهی که بخش مهمی از مقالات آن توسط اینجانب نوشته شده است و از سوی موسسه رواق حکمت زیر نظر استاد هادوی تهرانی چاپ شده است).
 2. نگرشی عرفانی، فلسفی و کلامی به: شخصیت و قیام امام حسین (ع) که به صورت کاملا تحقیقی به 18 سؤال اینترنتی که غالبا از سوی وهابیت منتشر شده، پاسخ داده است) این کتاب با 536 صفحه توسط انتشارات چلچراغ در سال 1388 چاپ شده است.
 3. پرسمان عاشورایی که از سوی دفتر تبلیغات چاپ و منتشر شده است.
 4. نگرشی نو به نقش هدایت گری اهل بیت (ع)/ مهر ماه که در سال 1389 به چاپ رسیده است.
 5. جامعیت دین اسلام/ رساله سطح 4 حوزه
 6. مبانی عرفان نظری در کلمات حضرت علی (ع) / پایان نامه کارشناسی ارشد

ب. تهیه بخش های مهم دانشنامه دیجیتالی حوزه نت و نظارت علمی بر همه اطلاعات این دانشنامه (این دانشنامه به صورت ساختار درختی است؛ یعنی نمایه ها به صورت الفبایی عرضه نشده، بلکه اطلاعات هر موضوع علمی به صورت منطقی طبقه بندی شده و در قالب درختواره ارائه شده است. گفتنی است که هم اکنون، این دانشنامه بیش از 40000 مطلب در موضوعات علوم اسلامی را در بر دارد و به جهت همین کار ویژه در سال 1388 در سومین جشنواره دیجیتال تندیس طلایی به سایت حوزه اختصاص یافته است).

ج. نظارت علمی بر کل پرسش و پاسخ های سایت حوزه نت و سایت اسلام کوئست ( سایت حوزه به بیش از 15 هزار سؤال پاسخ داده است که هم اکنون بیش از 4000 هزار آن در سایت قرار دارد. همچنین سایت اسلام کوئست که سایت تخصصی و مرجع، جهت پاسخ گویی است و پاسخ ها را به 14 زبان ترجمه می کند، به بیش از 5000 سؤال پاسخ داده است.

د. مدیر علمی و مدیر محتوای اداره کل دایرۀ المعارف (اسلام پدیا) از سال 1389. این سایت بنا دارد مدیریت اطلاعات اسلامی را در عرصه اینترنت بر عهده بگیرد همانند ویکی پدیا دانشنامه آزاد باشد.

ه. مدیر گروه از تاریخ 6/10/1389 و عضو هیئت علمی گروه کلام و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه از تاریخ 1/3/1390

حوزۀ نمحض: " نقش علم کلام در تحول علوم انسانی"؛ عنوان تحقیق "مبانی کلامی علوم انسانی".

و. مدیر علمی نشست تخصصی نقش کلام در تحول علوم اسلامی برگزار شده در اسفند 1389

ز. سخنرانی در نشست تخصصی تکنولوژی و تبلیغ با عنوان "بایسته تبلیغ در فضای مجازی" در سال 1389

ح. تدریس فلسفه، کلام و...

نهایه الحکمه در سال 88؛ اصول فقه و کلام در سالهای 89  و 90 در جامعه الزهرا در سطح 3 و تدریس اشارات و زبان انگلیسی به صورت خصوصی و ...

ط. کارشناس برنامه صدا و سیما

برنامه های قله های عزت در سال 89 در رادیو قم، کارشناس برخی از برنامه فیضیه در رادیو معارف و کارشناسی برنامه های مختلف رادیو جوان و...

ی. ارائۀ بحث "امامت از دیدگاه تشیع" در نشست علمی با پورفسور کلوس در سال 90

 ک. مقالات

 1. جنود عقل و جهل و عزت و افتخار حسینی (مقاله برتر در کنگره عزت و افتخار حسینی در سال 1382)
 2. جایگاه عشق و عقل در نهضت و شخصیت حسینی (مقالۀ برتر در گنگرۀ حماسۀ حسینی 1389)
 3. سطوح سکولار علوم تجربی (که در کتاب نقد چاپ خواهد شد)
 4. برخی از مقالاتی که در دو سایت: Hawzah.net & Islamquest.netعرضه شده به شرح زیر است: 

فلسفه و کلام

 1. امکان شناخت خدا (آیا شناخت خدا براى بشر ممکن است؟ تا چه حدى و ارزش این شناخت چقدر است؟ شمارۀ 889 سایت اسلام کوئست)
 2. توحید از نگاه عقل (دلیل عقلی یگانگی خدا چیست؟ شمارۀ 3216 سایت اسلام کوئست)
 3. وجود خدا و مشکلات جهان اسلام
 4. نقش توحید در زندگی انسان
 5. برهان امتناع تسلسل و اثبات خدا (چرا باید بگوییم اشیای عالم را خدا آفریده است؟ چرا نمی توانیم بگوییم کرۀ زمین از کره ای دیگر بوده و آن نیز از کره ای دیگر به وجود آمده تا جایی که به کره ای برسیم که به وجود نیامده و قدیم است. همانطور که با کمک برهان تسلسل به خدایی می رسیم که آن را کسی به وجود نیاورده است. پس با این ترتیب می توان گفت که خدایی وجود ندارد. شمارۀ 2367 سایت اسلام کوئست)
 6. چگونگی ارتباط صفات فعل با حوادث زمانی (آیا آنی یا زمانی وجود دارد که خالق، خالقیت خود را به فعلیت نرسانده باشد؟ شمارۀ 2525 سایت اسلام کوئست)
 7. هدف خلقت (هدف از خلقت چیست؟ ادلۀ عقلى آن را بیان کنید. اگر هدف تکامل است، چرا خدا انسان را کامل نیافرید؟ شمارۀ 319 سایت اسلام کوئست)
 8. غرض از امتحانات الاهى (با توجه به این که خداوند عالم على الاطلاق است، غرض از امتحانات الاهى چیست؟ شمارۀ 2231 سایت اسلام کوئست)
 9. چگونی انتساب شرور به خداوند (فلاسفه می گویند شر از جانب خدا صادر نمی شود، در حالی که آیۀ 8 سورۀ شمس خلاف این مطلب را می فرماید، این تناقض چگونه قابل حل است؟ شمارۀ 3237 سایت اسلام کوئست)
 10. سرزنش و توبیخ ولد الزنا به خاطر اعمال آبا و اجداد
 11. معنای احادیث وارده در مورد ولد الزنا
 12. برده داری از نظر اسلام
 13. بلایای طبیعی (سیل، زلزله، طوفان و...) و عذاب الاهی (زلزله و سیل و طوفان، عذاب الاهى است و یا علل مادى دارد؟ آیا با رعایت اصول ساختمان سازى و فنّى مثل ژاپن و...، جلوى عذاب الاهى گرفته مى‏شود؟ شمارۀ 434 سایت اسلام کوئست)
 14. مرگ و تأخیر آن (مرگ چیست و آیا مى‏توان زمان آن را به تأخیر انداخت؟ شمارۀ 2235 سایت اسلام کوئست)
 15. تغییر سرنوشت با نذر (آیا نذر کردن تقدیر را عوض می کند آیا وقتی نذر می کنیم تغییری در آینده داده می شود؟شمارۀ 10440 سایت اسلام کوئست)
 16. معنای قضا و قدر چیست؟
 17. قضا و قدر
 18. لوح محو و اثبات
 19. بدا در نزد شیعه
 20. قضا و قدر و ارتباط آن با بدا
 21. قضا و قدر الهی و اختیار انسان
 22. قضا و قدر و اراده انسان
 23. آیا سرنوشت انسانها از قبل تعیین شده است؟
 24. علم خداوند و خلقت انسان های بد (چرا خداوند در حالی که می دانست بسیاری از انسان ها به جهنم می روند، در عین حال آنها را خلق کرد؟ شمارۀ 1815 سایت اسلام کوئست)
 25. منافات نداشتن عالم ذر و جسمانیة الحدوث بودن نفس از نگاه علامه طباطبائی (چگونه کسانی مثل علامه طباطبائی که اعتقاد دارند نفس جسمانیة الحدوث (از قبل آفریده نشده) است، معتقدند نفس قبل از دنیا و در عالم ذر وجود داشته است؟ شمارۀ 2933 سایت اسلام کوئست)
 26. روح، حافظه، نظریۀ "رد کیهانى"، ازلى بودن جهان (آیا نظریۀ "رد کیهانی" با وجود و بقای روح حداقل بعد از مرگ منافات ندارد؟ شمارۀ 1435 سایت اسلام کوئست)
 27. علم و عقل و دین، قرآن و علوم (تعریف شما از علم، عقل و دین چیست؟ چه تفاوت‏ها و تضادهایى بین آنها وجود دارد؟ آیا صحیح است که ریشۀ همۀ علم‏ها در قرآن قرار دارد؟  این موضوع تا چه اندازه صحت دارد؟ شمارۀ 2230 سایت اسلام کوئست)
 28. عقل "حسابگر"، دل، ایمان و عشق (در مورد تفاوت عقل "حسابگر" و دل (و ایمان و عشق) توضیح دهید. شمارۀ 937 سایت اسلام کوئست)
 29. رابطۀ علم و دین (با توجه به برخی تضادها بین علم و دین چه رابطه ای بین این دو وجود دارد؟ شمارۀ 1301 سایت اسلام کوئست)
 30. دین و انسان (بفرمایید دین برای انسان است یا انسان برای دین؟ شمارۀ 2128 سایت اسلام کوئست)
 31. عصمت مکتسبه و عصمت تکوینیه چیست؟
 32. تعریف و اثبات اعجاز (چگونه مى‏توان اعجاز را تعریف و اثبات کرد؟ شمارۀ 985 سایت اسلام کوئست)
 33. آیا حضرت محمد(ص) بی سواد(امی)  بوده است؟
 34. مسئولیت پیامبر(ص) در قبال ایمان مردم (در مواردى قرآن به پیامبرش خطاب کرده که تو مسئول ایمان مردم نیستى و... آیا این موارد با امر به معروف و جهاد ابتدایى منافات ندارد؟ شمارۀ 1347 سایت اسلام کوئست)
 35. ایمان و امر به معروف و... و جهاد ابتدایى (آیا بین عدم مسئولیت پیامبر(ص) در قبال ایمان مردم و جهاد و امر به معروف و نهی از منکر منافات نیست؟! شمارۀ 1161 سایت اسلام کوئست)
 36. تقلید در اصول دین ( آیا اسلام آوردن از روی تقلید، مورد پذیرش خدا قرار می گیرد؟  شمارۀ 1460 سایت اسلام کوئست)
 37. رابطه امامت و توحید در حدیث سلسلة الذهب ( رابطه امامت و توحید در حدیث سلسلة الذهب چیست؟  شمارۀ 10886 سایت اسلام کوئست)
 38. قرآن و نیاز انسان ها به امام (آیا بدون مراجعه به سنت و تنها با استفاده از قرآن می توانیم نیاز انسان ها به امامان را اثبات کنیم؟ شمارۀ 2901 سایت اسلام کوئست)
 39. انحصار امامت در نسل پیامبر(چرا مقام امامت در آیین ما به صورت نسل به نسل از پدر به پسر منتقل شده است؟ شمارۀ 3209 سایت اسلام کوئست)
 40. چرا 12 امام از یک خانواده هستند؟
 41. آیا اختصاص خمس به سادات، یک امتیاز طبقاتی نیست؟
 42. آیا اختصاص خمس به سادات تبعیض نیست؟
 43. تفاوت‌های اساسی معصومین(ع) با سایر انسان‌ها
 44. علت عدم انتصاب نبی یا امام از جنس زنان
 45. مقام لقاء الله و درجات آن در معصومان (با توجه یه اینکه آخرین مقام متصور برای انسان لقاء الله است چگونه برخی از معصومان دارای مقامی برجسته تر اند. شمارۀ 7281 سایت اسلام کوئست)
 46. فضیلت و برتری ائمه نسبت به قرآن (با توجه به آیات و روایات لطفاً بفرمایید شأن و فضیلت ائمه (ع) بالاتر است یا قرآن؟ شمارۀ 10152 سایت اسلام کوئست)
 47. برتری ائمه نسبت به انبیاء (امام خمینی ره در کتاب حکومت اسلامیه می‌گوید: همانا مقام امامان چنان بالاست که نه ملائکه و نه نبی مرسل می تواند به آن برسند (حکومت اسلامیه ص 25) چگونه چنین چیزی قابل پذیرش است؟ شمارۀ 7883 سایت اسلام کوئست)
 48. آیا امام حسین (ع) بالاتر از امامان دیگری بوده است؟
 49. علم پیامبر (ص) و ائمه (ع) نسبت به خدا جل جلاله
 50. اهل بیت ‏(ع) در آیۀ تطهیر (آیا مى‏توان گفت به دلیل این که آیۀ تطهیر در وسط آیه قرار دارد، دلیل بر حصر نیست؟! اهل بیت چه کسانى هستند؟ شمارۀ 2229 سایت اسلام کوئست)
 51. استفاده از ضمیر جمع مذکر برای همسر حضرت ابراهیم (آیا استفاده از ضمیر جمع مذکر برای همسر حضرت ابراهیم(ع) (در آیۀ 73 سوره هود) دلیل بر این نیست که مراد از ضمیر جمع مذکر در آیه تطهیر، همسران پیامبر هستند؟ شمارۀ 2900 سایت اسلام کوئست)
 52. اهل بیت(ع) و آیۀ 23 شورى (آیۀ مودت) (چرا از کلمۀ "القربى" در آیۀ 23 شورى، اهل بیت (ع) را استنباط مى‏کنید؟ شمارۀ 1229 سایت اسلام کوئست)
 53. امام حسین چراغ هدایت و کشتی نجات (چرا جملۀ "ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه"؛ در مورد امام حسین (ع) آمده و نه بقیه ائمه؟ (شمارۀ 10731 سایت اسلام کوئست)
 54. بهاییت (در مورد بهاییت، دلیل غلط بودن افکار آنها، علت نجس بودنشان و وضعیت کسى که به علت سادگى، عقاید آنان را بپذیرد، توضیحاتى بدهید. شمارۀ 1482 سایت اسلام کوئست)
 55. تاریخ و خاستگاه فکرى بهائیت (در مورد بهائیت و تاریخ آنها توضیح بدهید. شمارۀ 1483 سایت اسلام کوئست)
 56. شیخیه و بنیان گذار آن (در مورد شیخیه و شیخ احمد احسائی توضیحى بدهید. شمارۀ 1701 سایت اسلام کوئست)
 57. دعا برای سلامتى امام زمان (ع) (چرا براى سلامتى امام زمان (ع) دعا مى‏کنیم؟ شمارۀ 2020 سایت اسلام کوئست)
 58. فلسفۀ عمر طولانى امام زمان (عج) (چرا امام زمان (عج) در آن هنگام که باید ظهور کند، متولد نشده است؟ کتاب با گامهای سبز انتظار؛ شمارۀ 1405 سایت اسلام کوئست)
 59. امام زمان (عج)، ازدواج و فرزند (آیا امام زمان (عج) زن و فرزند دارد؟ کتاب با گامهای سبز انتظار؛ شمارۀ 1404 سایت اسلام کوئست)
 60. امام زمان (عج) و مکان زندگى (کتاب با گامهای سبز انتظار؛ مکان زندگى امام زمان (عج)  کجاست؟ شمارۀ 2018 سایت اسلام کوئست)
 61. خوراک و پوشاک امام زمان (عج) (کتاب با گام های سبز انتظار؛ خوراک و پوشاک امام زمان (عج) چیست؟ شمارۀ 2019 سایت اسلام کوئست)
 62. امام زمان(عج) در نهج البلاغه
 63. فیض بخشی امام زمان(عج) در پشت پرده غیب
 64. آیا امام زمان (عج) از تکنولوژی ، تمدن و سلاح جدید استفاده می کند؟
 65. نقش واسطه ها در تقرب به خدا (نقش واسطه ها در تقرب به خدا چیست؟ شمارۀ 2579 سایت اسلام کوئست)
 66. فلسفۀ توسل به اهل بیت (ع) (فلسفۀ توسل به اهل بیت(ع) چیست؟ آیا توسل نوعی "پارتی بازی" محسوب نمی شود؟ شمارۀ 1316 سایت اسلام کوئست)
 67. استمداد از غیر خدا
 68. دلیلی قرانی نسبت به شفاعت پیامبر(ص) واهل بیت (ع)
 69. آیا مقایسه بزرگان دین با شخصیت های اسطوره ای ایران صحیح است؟
 70. اجبار و یا اختیار ملائکه به اطاعت خداوند
 71. عصمت فرشتگان (آیا ما می توانیم بگوییم که فرشتگان معصوم هستند؟ آیا آنها از سطوح مختلفی از عصمت برخوردار هستند؟ شمارۀ 2139 سایت اسلام کوئست)
 72. فطرس ملک و پناه بردن به گهوارۀ امام حسین (ع)
 73. معرفی کتابی در مورد برزخ و عالم بعد از مرگ
 74. خلود در آتش جهنم
 75. عدم امکان تغییر منطق و تبدیل محال ذاتی به ممکن
 76. تفاوت آفرینش بسیط و مرکب
 77. مفهوم و ماهیت

دفاع از تشیع و مکتب اهل بیت (ع)

 1. پیرامون حدیث قلم و دوات (به شبهاتی که پیرامون حدیث قلم و کاغذ وارد شده پاسخ فرمایید. شمارۀ 10177 سایت اسلام کوئست)
 2. عدالت همۀ صحابه (چرا شیعه سعی دارد که اصحاب گرامی رسول خدا را منافق جلوه دهد در حالی که آیات در بارۀ منافقان شامل اصحاب نمی شود؟ شمارۀ 4081 سایت اسلام کوئست)
 3. بخشش فراریان جنگ احد (خداوند متعال سوره آل عمران تأکید می فرماید که اصحاب فراری در جنگ احد را بخشیده است و از رسول خود نیز می خواهد که او نیز از تقصیرات آنان درگذرد و از خداوند برای آنان استغفار نماید و حتی درکارها با آنان مشورت نماید. اگر این است پس چرا شما شیعیان صحابه را برای امری که خدا و رسولش از آن درگذشته اند، ملامت می کنید؟ شمارۀ 3136 سایت اسلام کوئست)
 4. اصحاب من از منند («پیامبر اکرم در حدیثی عبارت «انهم منی» (اصحاب از من هستند) را آورده اند که وقتی سؤال شد «آنان کیانند؟» حضرت فرمودند: «کسانی که راه من و اصحاب من را پیروی کنند» حال بر طبق این حدیث، چگونه می توان فرقه اثنی عشری، را از فرقه ناجیه برشمرد؟ شمارۀ 3188 سایت اسلام کوئست)
 5. شک عمر در روز صلح حدبییه (آیا عمر در روز صلح حدبییه به پیامبر اکرم (ص) گفته است که هیچگاه به این اندازه در نبوت پیامبر شک نکرده بودم؟ شمارۀ 3546 سایت اسلام کوئست)
 6. آیا خطبه 226 نهج البلاغه در مدح عمر است؟
 7. خلفا از نگاه مالک اشتر (مالک اشتر یکی از یاران بزرگ علی (ع)، ابوبکر و عمر را می ستاید، اما با وجود این شیعیان در مجالس و حسینیه های خود به آنها طعنه می زنند، چرا؟ شمارۀ 3930 سایت اسلام کوئست)
 8.  فدک در زمان حکومت حضرت علی (ع) (چرا حضرت علی (ع) در ایام خلافت فدک را به فرزندان حضرت زهرا (ع) برنگرداندند؟ شمارۀ 4214 سایت اسلام کوئست)
 9. معاویه و جعل حدیث (با توجه به این که اکثر احادیث در اهل سنت بعد از دوران حکومت بنی امیه جمع آوری شد چگونه شما شیعیان معتقدید که: «معاویه یک کارخانه جعل احادیث درست کرده بود؟ شمارۀ 3187 سایت اسلام کوئست)
 10. اهل سنت و احادیثی در فضایل معاویه و یزید (شما شیعیان اگر راست می گویید که معاویه کارخانۀ جعل حدیث داشته است و حرف شما صحیح است، به من بگویید چند حدیث در کتب حدیثی اهل سنت وجود دارد که مشتمل بر مدح معاویه یا یزید باشد؟ اگر راست می گویید یک نمونه به من آدرس بدهید؟ شمارۀ 3186 سایت اسلام کوئست)
 11. معنای کلمۀ "الی" در آیۀ وضو (کلمۀ "الی" در آیۀ وضو، با توجه به شیوۀ وضو ساختن اهل تسنن به چه معناست؟ و سیرۀ پیامبر (ص) در این باره چیست؟ شمارۀ 359 سایت اسلام کوئست)
 12. اجزای اذان در زمان رسول خدا(ص) (پیامبر اکرم(ص) خودشان چگونه اذان می گفتند؟ و آیا در اذان به نبوت خودشان و ولایت حضرت علی(ع) شهادت می دادند؟ شمارۀ 923 سایت اسلام کوئست)
 13. دلائل ذکر شهادت بر ولایت علی(ع) در اذان و اقامه
 14. دلایل جایز بودن خواندن نماز در سه وقت (ما شیعیان چرا نماز را سه وقت می خوانیم در حالی که در قرآن به پنج وقت امر شده، علت نخواندن پنج وقت چیه؟ شمارۀ 2334 سایت اسلام کوئست)
 15. اختلاف نظر شیعیان و اهل سنّت در وقت اذان مغرب
 16. چرا نام حضرت علی(ع) در قرآن نیامده است؟
 17. لعن همۀ بنی امیه (چرا در زیارت عاشورا بر همۀ بنی امیه لعن می فرستیم و می گوییم «لَعَنَ اللَّهُ بَنى اُمَیَّةَ قاطِبَةً» ؟ خوبان بنی‌امیه چه گناهی دارند که باید مورد لعن قرار گیرند؟ شمارۀ 928 سایت اسلام کوئست)
 18. پیامبر و لعن بر بنی أمیه (آیا پیامبر همیشه معاویه، پسر و پدرش (یزید و ابوسفیان) را  با زبان لعن می‌نمود؟  شمارۀ 3043 سایت اسلام کوئست)
 19. چرا معاویة ابن یزید هم در زیارت عاشورا مشمول لعن الهی شد؟
 20. بررسی سند و متن زیارت عاشورا (راجع به سند و متن زیارت عاشورا توضیح دهید. شمارۀ 10515 سایت اسلام کوئست)
 21. گریۀ زائران بقیع (چرا زائران به خصوص ایرانیان در کنار بقیع گریه مى‏کنند؟ شمارۀ 1304 سایت اسلام کوئست)
 22. جواز عزاداری و نوحه سرایی برای اهل بیت(ع)
 23. فلسفه گریه و عزاداری برای امام حسین(ع) چیست؟
 24. آیا روایتی در باره گریه برای امام حسین (ع)  داریم؟
 25. مظلومترین امام کیست؟
 26. فرق بین شیعیان و سنی‏ها در چیست ؟
 27. تفاوت بین شیعه و سنی ( تفاوت بین شیعه و سنی چیست؟ شمارۀ 10957 سایت اسلام کوئست)
 28. تحلیل شخصیت و قیام امام حسین(ع)
 29. فلسفه ننوشتن تفسیر قرآن توسط ائمه (ع)
 30. فلسفه ی ننوشتن رساله عملیه توسط ائمه(ع)

اخلاق، عرفان

 1. ویژگی‌های عرفان اسلامی (چگونه می‌شود یک مسیحی را از طریق عرفان اسلامی به اسلام دعوت کرد؟ شمارۀ 1220 سایت اسلام کوئست)
 2. فلسفه خلقت و نقش انسان کامل
 3. سعادت و کمال انسان (سعادت و کمال انسان در چیست؟ شمارۀ 1878 سایت اسلام کوئست)
 4. ضرورت وجود انسان ها
 5. فتح مبین عارف و ارتباط آن با برپا شدن قیامت او و معنای مظهر تجلی ذاتی حق شدن (فتح مبین یک عارف با برپا شدن قیامت او در این نشئه چه ارتباطى دارد؟ مظهر تجلى ذاتى حق شدن یعنى چه؟ شمارۀ 1442 سایت اسلام کوئست)
 6. مقام فنا و اقسام آن (فنا در عرفان به چه معناست؟ شمارۀ 1775 و فنا و مقام فنا را توضیح دهید. شمارۀ 2944 سایت اسلام کوئست)
 7. اختلاف حالات انسان کامل (آیا بین حالتی که حضرت علی(ع) انگشترش را به سائل داد با حالتی که تیر را از پایش در آوردند و آن حضرت متوجه نشد، تناقضی وجود ندارد؟ (شماره 349 سایت اسلام کوئست)
 8. داستان در آوردن نیزه شکسته از پای امام علی(ع) در نماز (آیا قضیه درآوردن تیر از پای حضرت علی(ع) در هنگام نماز صحت دارد؟ (شماره 5322 سایت اسلام کوئست)
 9. منافات نداشتن دعا با خواست خداوند و مقام رضا (آیا دست به دعا بردن برای شفای مریض ترجیح دادن خواست بنده نسبت به خواست خدا نیست؟ واین کار امری مذموم نیست؟ شماره 2772 سایت اسلام کوئست)
 10. وحدت وجود
 11. اسم اعظم چیست؟
 12. علم الیقین، عین الیقین، حق الیقین
 13. جایگاه و واژه عشق در عرفان
 14. حب خداوند به خویش، همان ادراک « خیر » است
 15. نیازمندی و عشق به کمال
 16. دوستی یا دوری از زنان (با توجه به تاکید اسلام به استفادۀ کم از دنیا چطور می‌توان این حدیث را که پیامبر زنان وعمل جماع را بسیار دوست می‌داشتند و به آن اقدام می‌کردند، پذیرفت. شمارۀ 2312 سایت اسلام کوئست)
 17. علاقه‌مندی زیاد به دوست
 18. رابطۀ ایمان با پاکیزگى و ازدواج (این که پیامبر فرمودند پاکیزگى نیمى از ایمان است. و در جایى دیگر فرموده‏اند: با ازدواج نیمى از ایمان شخص کامل مى‏شود. پس نماز و روزه چه مى‏شود؟! شمارۀ 1276 سایت اسلام کوئست)
 19. هدف از عبادات
 20. غافل نبودن از یاد خدا یعنی چه؟
 21. توفیق الاهی و عادت (عبادت کردن و انجام واجبات و مستحبات توفیق الاهی است یا عادت؟ آیا عبادتی که از روی عادت باشد ارزشی دارد؟  شمارۀ 10285 سایت اسلام کوئست)
 22. عبادت برای خود یا خدا؟ (عبادت ما برای خود ماست، یعنی چه؟ این مسئله با عبادت برای خدا چگونه قابل جمع است؟ شمارۀ 389 سایت اسلام کوئست)
 23. علامت قبولی نماز
 24. وظیفه مسلمانان در صورت تمکّن در زمین
 25. راههای تحصیل رضایت خدا
 26. اخلاص و خوشحال شدن از قدردانی برای کاری که برای خدا انجام ‌ شده
 27. علاج خشکی اشک چشم
 28. بهترین راه برای دعوت دیگران به اسلام، چیست؟
 29. قطع رابطه با پدر از دیدگاه اسلام
 30. آیا احترام مادر مقدم است یا حق همسر؟
 31. روابط عروس و مادر شوهر ( آیا در اسلام احادیث یا قواعدی در مورد تنظیم روابط مادر شوهر و عروس وجود دارد؟ شمارۀ10842 سایت اسلام کوئست)
 32. چگونه حالت وسواس را درمان کنیم؟
 33. راههای تقویت اراده
 34. حیا و خجالت مذموم
 35. ممدوح یا مذموم بودن آبرو
 36. چگونگی تبدیل گناهان (سیئات) به حسنات
 37. ابن عربی و عقاید او
 38. وظیفه مسلمانان در قبال علمای که به وظیفه خود عمل نمی کنند

قرآن، تفسیر و حدیث

 1. قرآن و حل مشکلات بشر (آیا قرآن همۀ مشکلات مردم را درباره زندگی حل کرده است؟ شمارۀ 3212 سایت اسلام کوئست)
 2. نیاز به دعا با وجود قرآن (با وجود قرآن به دعا چه نیازی داریم؟ آیا قرآن کفایت نمی کند یا نعوذبالله قرآن ناقص است؟  شمارۀ 10271 سایت اسلام کوئست)
 3.  نیاز به قرآن در تمامی اعصار (چگونه از هر لحاظ می توان ثابت کرد که قرآن تنها برای دوره جاهلیت و زمان رسول اکرم نیامده بلکه برای تمامی اعصار است؟ شمارۀ 10275 سایت اسلام کوئست)
 4. عربی زبان برگزیده (آیا زبان عربی، زبان برگزیدۀ خداوند است؟ شمارۀ 3174 سایت اسلام کوئست)
 5. وحی و زبان عربی (آیا همیشه وحی ها به تمامی پیامبران به زبان عربی نازل می شد ولی آن ها وحی را به زبان خودشان می شنیدند؟ شمارۀ 3175 سایت اسلام کوئست)
 6. مراتب نزول قرآن و جایگاه الفاظ در وحی الاهی (مراتب وجودی قرآن را بیان کنید و بگویید که جایگاه الفاظ در وحی الاهی کجاست؟  آیا قرآن در مرحله ای عاری از لفظ بوده است؟ شمارۀ 4076 سایت اسلام کوئست)
 7. نفی شباهت خدا و دمیدن روح خدا در انسان (آیات نافی شباهت خالق و مخلوق کدامند؟ این آیات چگونه با آیات دمیده شدن روح خدا در انسان قابل جمع است؟ شمارۀ 4671 سایت اسلام کوئست)
 8. علت ثقلین نامیده شدن قرآن و اهل بیت و ثقل اکبر بودن قرآن
 9. روش برداشت از قرآن
 10. مطالبی پیرامون علوم زیستی یا فیزیک در قرآن
 11. سوره‌ای که از زبان بندگان بیان شده است
 12. عوالم خلقت انسان
 13. مفهوم نفس در قرآن
 14. مفهوم نفس در روایات
 15. حدود صحت احادیث کافی و معنی بعضی احادیث آن که به ظاهر دلالت بر تحریف قرآن دارند.
 16. صحیح، حسن، ضعیف و ... در احادیث کتاب "الکافی"
 17. شروح احادیث کتاب "الکافی"
 18. حدیث «احب الصلوة»

فقه و فلسفه احکام

 1. مجتهد اعلم و چگونگی عدول از غیر اعلم (اگر کسی نسبت به مرجعی که انتخاب کرده است تردیدی داشته باشد، وظیفه اش چیست؟ شمارۀ 2524 سایت اسلام کوئست)
 2. اجتهاد در شیعه (فلسفۀ اجتهاد در شیعه چیست؟ شمارۀ 2884 سایت اسلام کوئست)
 3. تکلیف کفار به اصول و فروع
 4. نجاست یا طهارت غیر مسلمانان
 5. نجاست هندوها و بت پرستان
 6. فراورده های غذایی غیر مسلمانان
 7. خوک و احکام شرعی آن
 8. علت حرمت گوشت خوک
 9. فلسفه حرمت شراب در اسلام
 10. کار کردن مسلمان در رستورانی که مجبور به آوردن مشروب برای مشتریان است
 11. پوست حیواناتی که ذبح شرعی نشده
 12. حکم مراجع شیعه به تحریم مواد مخدر
 13. مقدار آب کر در منابع شیعه
 14. حکم خط کشیدن زیر آیات قرآن
 15. موارد تیمم
 16. خشک بودن بدن در غسل
 17. محدوده ی شستن دست در وضو
 18. معنا ی جهر و اخفات
 19. نمازهایی که باید حمد و سوره در آن با صدای بلند خوانده شود
 20. خواندن تشهد یا قنوت در رکعت اول
 21. ذکر تشهد در حالت نیم خیز
 22. دیدن عکس در حال نماز
 23. شک در نمازهای دو رکعتی
 24. فراگرفتن شکیات نماز
 25. تغییر نیت نمازی که باطل شده به نماز استحبابی
 26. تعداد نمازهای قضا
 27. امام جماعت شدن زنان
 28. حلال زادگی امام جماعت و فلسفۀ آن (از نظر عقلی و شرعی چرا فرد زنا زاده در عین صالح بودن نمی تواند امام جماعت باشد؟ شمارۀ 1982 سایت اسلام کوئست)
 29. رسیدن آب وضو به دهان روزه­دار
 30. حکم نماز و روزه کسی که بین محل تحصیل و زندگی خویش در حال تردد است
 31. اختلاف در رؤیت هلال
 32. وحدت افق چیست؟
 33. ملاک و معیار اعمال مستحبی (ملاک برای مستحب بودن یک عمل چیست؟ آیا صرف دیدن در کتب احادیث مجوز انجام آن به عنوان عمل مستحبی می شود؟ شمارۀ 3366 سایت اسلام کوئست)
 34. خمس در زمان پیامبر اسلام(ص)  
 35. آیا پولی که دولت به دانشجویان دارای بورسیه می پردازد ، خمس دارد؟
 36. آیا خانه و ماشین خمس دارد؟
 37. شرائط استطاعت حجّ
 38. فلسفه حج نساء
 39. کاهش ارزش پول در قرض و ضمانت (آیا کاهش ارزش پول در قرض، خمس و مهریه موجب ضمان می شود؟ شمارۀ 3697 سایت اسلام کوئست)
 40. نوسان ارزش پول و جبران آن در قرض
 41. شرط بندی و دلیل تحریم آن
 42. منابعی برای آگاهی از عقود اسلامی
 43. عفاف و پوشش زنان
 44. فلسفه حجاب در اسلام
 45. فلسفه حجاب
 46. اجبار زنان غیر مسلمان به حجاب
 47. قانون حجاب و دلایل اجبار در اجرای آن ( چرا حجاب کامل زنان فقط در کشور ایران اجباری است؟ شمارۀ 1177 سایت اسلام کوئست)
 48. مبنای تعیین مجازات برای بی حجاب
 49. حجاب قانون است یا هنجار؟
 50. ازدواج با زنان شیعه، سنی، اهل کتاب و غیر اهل کتاب
 51. لقاح مطهر (پاک)
 52. دیدگاه اسلام در مورد روابط جنسی
 53. حرمت همجنس بازی در اسلام
 54. طرق اثبات زنا
 55. طرق اثبات زنا در اسلام
 56. کنیز ، و احکام مربوط به آن
 57. حکم تجارت و یا آرایش سر و صورت در روزهای عاشورا و 21 رمضان و ایام عزاداری ائمه (ع)
 58. احکام عزاداری در رساله های عملیه
 59. فلسفه امر به معروف و نهی از منکر
 60. حکم پول و اشیاء پیدا شده

تاریخ و سیره

 1. ویژگی بارز حضرت نوح (ع)
 2. روش برخورد پیامبر و ائمه با کفار و معاندین
 3. فرزندان پیامبر (ص) و اسلام آوردن آنها
 4. واقعه غدیرخم از دیدگاه شیعه
 5. موفقیّت امیر المؤمنین(ع) در پیاده کردن حکومت اسلامی
 6. ازدواج حضرت قاسم در شب عاشورا
 7. دختران امام حسین(ع)‌
 8. امام حسین (ع) چند خواهر در کربلا داشت؟
 9. اسامی دیگر حضرت عباس چه بوده است؟
 10. نام و سال نشر کتاب "امام علی صوت العداله الانسانیه" نوشته جرج جرداق
 11. معرفی اجمالی علامه شیخ قوام الدین
 12. زندگینامه ی کوتاهی از آیت الله سید حسین اشکوری گیلانی
 13. معرفی اجمالی آیت الله سید ابوالقاسم اشکوری گیلانی

سیاسی و اجتماعی

 1. مزیت حکومت ولایت فقیه از نظر سیاسی و اسلامی
 2. تفاوتهای بین دولت اسلامی و جامعه اسلامی
 3. قلمرو عقل در استنباط احکام  حقوق عمومی(اداره حکومت‎)
 4. مفهوم آزادی از دیدگاه اسلام
 5. آزادی در ایران
 6. مقایسه تحمیل حجاب در ایران و تحمیل بی­حجابی در کشورهای غربی
 7. وابستگی کشورهای اسلامی به فرهنگ اروپا
 8. معنای «تحقیق در آئینه آموزه‌های دینی»
 9. معرفی منبع برای موضوع «تاثیر اسلام در فرهنگ و تمدن ایران»
 10. درخواست منبع برای موضوع «موانع و راهکارهای تبیین و ترویج فرهنگ تولید علم در حوزه اندیشه دینی»
 11. چگونگی انتقاد از حکومت
 12. علت تاخیر در عمل کردن به فرمایشات امام قدس سره
 13. راههای ورود به حوزه علمیه قم
 14. حوزه و مراحل تدریس آن